از افزایش کماندوهای جمهوری آذربایجان تا آتش پراکنی‌ مرزی و نشست در واشنگتن

در حالیکه وزرای خارجه جمهوری‌های ارمنستان و آذربایجان بار دیگر در واشنگتن دیدار می‌کنند گزارش‌ها از افزایش کماندوهای جمهوری آذربایجان و نقض آتش بس با ارمنستان حکایت دارد.

از افزایش کماندوهای جمهوری آذربایجان تا آتش پراکنی‌ مرزی و نشست در واشنگتن

به گزارش گروه بین الملل جشنواره وب، در حالیکه فردا سه شنبه دور دیگر مذاکرات جمهوری‌های آذربایجان و ارمنستان در «واشنگتن دی سی» پایتخت آمریکا برگزار می‌شود، طرفین بار دیگر همدیگر را به نقض آتش بس متهم کردند و یک قانونگذار ارمنستانی مدعی افزایش کماندوهای جمهوری آذربایجان پس از جنگ دوم قره باغ شد.

به گزارش خبرگزاری «نیوز آرمنیا»،  «تیگران آبراهامیان» از قانونگذاران ارمنستان روز دوشنبه مدعی شد که بعد از جنگ  ۴۴ روزه قره باغ (نبرد دوم) ارتش جمهوری آذربایجان شمار کماندوهای خود را بر اساس معیارهای ناتو افزایش داده است.

تیگران آبراهامیان این دو کشور تاکنون دو بار بر سر منطقه قره‌باغ کوهستانی جنگیده‌اند. در سال ۲۰۲۰، جمهوری آذربایجان بخش‌هایی از اراضی از دست رفته را پس گرفت. تلاش‌ها برای رفع تنش و برقراری صلح پایدار باوجود تلاش‌های دیپلماتیک صورت گرفته تاکنون ثمری نداشته و طرفین هر بار موضوعی تازه مطرح می‌کنند.

آبراهامیان در ادامه گفت: «بر اساس اطلاعات کسب شده  از منابع مختلف، آموزش کماندوها و شمار آن‌ها افزایش یافته  و بررسی یگان‌های نظامی این کشور نشان می دهد که بین ۱۸ تا ۲۰ هزار نیروی این کشور با کمک ترکیه دوره‌های نظامی دیده‌اند.»

این قانونگذار ارمنستانی در ادامه از سیاست‌های مقام‌های ارشد این کشور در قبال جمهوری آذربایجان انتقاد کرد.

 در تحولی دیگر، مقامات بخش ارمنی نشین قره باغ از گلوله باران  مواضع ارمنستان خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری «آرکا» ظرف ۲۴ ساعت گذشته نیروهای جمهوری آذربیجان در چند نوبت مواضع ارمنستان در «شوشی» و «ماراتکرانت» را گلوله باران کردند.

 

 بنابر ادعای تشکیلات ارامنه قره باغ، ساعت نه و نیم صبح  دوشنبه وضعیت به حالت عادی بازگشت. باکو این ادعا را رد کرد و مدعی تیراندازی به مواضع خود از سوی ارمنستان شد.

در عرصه دیپلماتیک نیز وزرای خارجه دو کشور برای برگزاری دور دیگر گفت‌وگوها وارد واشنگتن شدند.

وزرای خارجه ارمنستان و جمهوری آذربایجان  

به گزارش «رادیو ارمنستان» این دور از مذاکرات فردا سه شنبه با میانجیگری آمریکا برای توافق در زمینه عادی سازی روابط دو کشور برگزار می‌شود. این دور از مذاکرات در حالی قرار است در آمریکا برگزار شود که مذاکرات چندی پیش در سطح وزرای خارجه به میزبانی واشنگتن بی‌حاصل بود.  «سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه چهارشنبه گذشته گفت غرب قصد واقعی برای پیشبرد صلح‌ بین دو جمهوری ارمنستان و آذربایجان ندارد(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید

Previous post نظارت 40 اکیپ ثابت و سیار دامپزشکی بر نذورات مردم در عید قربان
Next post بررسی فصول امنیتی و دفاعی برنامه هفتم توسعه در کمیسیون امنیت مجلس