استفاده از ظرفیت‌های مردمی راه حل بسیاری از مشکلات کشور است

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس گفت: امروز راه حل بسیاری از مشکلات کشور به میدان آوردن ظرفیت‌های مردمی است و اگر مردم در این عرصه نباشند بسیاری از این مسائل حل نخواهد شد؛ لذا استفاده از ظرفیت‌های مردمی و به میدان آوردن مردم یکی از رویکرد‌ها و اهداف اصلی استانداری فارس در سال جاری است.

استفاده از ظرفیت‌های مردمی راه حل بسیاری از مشکلات کشور است

به گزارش جشنواره وب از شیراز، مصطفی مشفقیان در جمع خبرنگاران از حذف بروکراسی اداری در فرآیند صدور پروانه فعالیت تشکل‌های مردم‌نهاد و راه اندازی سرای همتا به عنوان ۲ رویکرد اصلی استانداری فارس در سال جاری خبر داد.

وی در راستای تشریح برنامه‌های این حوزه اظهار داشت: در سال جاری چهار میز تخصصی توسط استانداری فارس برای سازمان‌های مردم نهاد در قالب چهار موضوع کلان تشکیل خواهد شد.

وی عنوان کرد: باتوجه به اولویت‌های احصاء شده در سطح استان و کشور در سال جاری، چهار حوزه شامل خانواده، آسیب‌های اجتماعی، محیط زیست و بهداشت، درمان و سلامت بوده که میز‌های تخصصی برای هریک تشکیل می‌شود.

مشفقیان افزود: سمن و تشکل‌های مردمی فعال در این چهار حوزه، گرد هم خواهند آمد و با تشکیل کارگروه‌های تخصصی، اهداف کلان استان در راستای تحقق آن‌ها را دنبال خواهند کرد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس همچنین از برگزاری جشنواره حامین ویژه سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد در این چهار حوزه خبر داد و عنوان کرد: این جشنواره ویژه سازمان‌های مردم نهادی است که در چهار حوزه کلان مورد هدف فعالیت داشته که در پایان جشنواره، سمن‌های برتر در این حوزه‌ها معرفی می‌شود.

مشفقیان افزود: در حوزه خانواده سمن‌هایی که در حوزه ازدواج فعالیت دارند شامل ترغیب به امر ازدواج و تأمین جهیزیه، حمایت از زوج‌های نابارور و فرزندآوری و جلوگیری از طلاق، همچنین در حوزه آسیب‌های اجتماعی، هر فعالیتی که منجر به ساماندهی، کنترل و یا کاهش آسیب‌های اجتماعی شود و در حوزه محیط زیست، فعالیت‌های تشکل‌های مردمی و سازمان‌های مردم نهاد در حوزه پاکسازی و جمع آوری زباله از محیط زیست، فرهنگ سازی محیط زیست، جنگل کاری و توسعه منابع طبیعی و کاهش آلاینده‌های زیست محیطی فعالیت شاخصی داشته باشد مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت و در هر بخش سمن برتر معرفی خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در حوزه بهداشت، درمان و سلامت، تأمین کمک هزینه درمانی برای افراد نیازمند، خیرین تأمین سلامت در حوزه احداث بیمارستان‌های خیریه و سمن‌هایی که در تأمین دارو و تجهیزات پزشکی به صورت عام المنفعه فعالیت دارند و سمن‌هایی که در این حوزه فرهنگ سازی داشته اند، فعالیت آن‌ها ارزیابی و برترین آن‌ها معرفی می‌شود.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس همچنین به اهداف این جشنواره اشاره کرد و افزود: در این راستا برآنیم تا سازمان‌ها و تشکل‌های مردم نهاد بیش از پیش ترغیب شوند تا در راستای مسائل اصلی استان حرکت و فعالیت کنند.

مشفقیان خاطر نشان کرد: برگزاری مراسم اختتامیه جشنواره حامین را در روز 22 مرداد ماه همزمان با سالروز تأسیس تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی خواهیم داشت.

این مقام مسئول یادآور شد: در این جشنواره به سمن‌های برتر جوایز نقدی پانزده، ده و پنج میلیون تومانی اهداء خواهد شد.

مدیر کل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس همچنین در ادامه این نشست به دو رویکرد اصلی استانداری فارس در سال جاری اشاره و اظهار کرد: اولین رویکرد استانداری فارس در سال جاری راه اندازی سرای همتا است و باتوجه به اینکه برخی سازمان‌های مردم نهاد فضای لازم برای برگزاری کارگاه‌ها و جلسات خود رد ندارند مقرر شد در تابستان سال جاری سرای همتا به عنوان یک فضای اشتراکی برای فعالیت سمن‌ها به جهت برگزاری کارگاه‌ها و جلسات در سطح شهر شیراز راه اندازی شود و به بهره برداری برسد.

مشفقیان افزود: تسریع در صدور پروانه فعالیت سمن‌ها و حذف بروکراسی‌های اداری دومین رویکردی است که به صورت ویژه در سال جاری در استانداری فارس دنبال خواهد شد.

وی بیان کرد: در حوزه صدور پروانه فعالیت تشکل ها، برآنیم تا گروه و سمن‌های مردمی که تمایل به ثبت صدور پروانه فعالیت دارند با حذف بروکراسی‌های اداری و کوتاه شدن عملیات، پروانه فعالیت آن‌ها سریع‌تر از گذشته صادر شود.

مشفقیان گفت: معتقدم امروز بسیاری از مشکلات کشور تنها راه حل آن به میدان آوردن ظرفیت‌های مردمی است و اگر مردم در این عرصه نباشند بسیاری از این مسائل حل نخواهد شد؛ لذا استفاده از ظرفیت‌های مردمی و به میدان آوردن مردم یکی دیگر از رویکرد‌ها و اهداف اصلی استانداری در سال جاری است که به این منظور برگزاری جشنواره حامین و اجرای یک استارتاپ، به عنوان مشوقی برای سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است تا از ظرفیت مردم بیشتر استفاده شود.

وی همچنین در پایان این نشست از برگزاری یک استارتاپ با هدف حمایت از ایده‌های خلاقانه سازمان‌ها و تشکل‌های مردمی در نیمه دوم اردیبهشت ماه خبر داد. 

فعالیت 15 تشکل مردمی فارس در سطح ملی 

علیرضا سامری، معاون تشکل‌ها و سازمان‌های مردم نهاد دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری فارس در سخنانی بیان کرد: تا پایان سال 1401 تعداد یک هزار و پنجاه و شش پروانه فعالیت تشکل مردمی صادر شد که از این تعداد 15 سمن در سطح ملی دارای شناسه و در حال فعالیت است.

وی افزود: باتوجه به اینکه در صدور فرآیند پروانه فعالیت سازمان‌های مردم نهاد، دستگاه‌های اجرایی بسیاری نقش دارند، تا پایان سال گذشته از سوی استانداری فارس تعداد 142، فرمانداری شهرستان شیراز 386 پروانه، اداره کل ورزش و جوانان فارس 183، بهزیستی 233 و فرماندهی نیروی انتظامی استان تعداد 112 پروانه فعالیت صادر شده است. پایان پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

Previous post توزیع ۶ هزار افطاری بین زائران در حرم امام علی به مناسبت نیمه رمضان+عکس و فیلم
Next post هزاران میلیارد تومان به نفع بیت‌المال وصول شده است