چالش مسکن ملی زنجان، متقاضیانی بد حساب!

برای ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن در استان زنجان حساب ویژه‌ای روی آورده متقاضیان باز شده است، اما در این بین هستند کسانی که حداکثر با دو آورده منتظر صاحبخانه شدن هستند و این امر به چالشی برای پروژه‌ها و کسانی که در این باره خوش حساب بوده‌اند، تبدیل شده‌اند!

چالش مسکن ملی زنجان، متقاضیانی بد حساب!

به گزارش جشنواره وب از زنجان، دولت دوازدهم که به پایان کار خود رسید و مسکن ملی را برای دولت سیزدهم به ارث گذاشت، با همکاری مجلسی که قبلاً روی کار آمده بود، مسکن ملی به نهضت ملی مسکن تغییر نام داد تا در قالب جهش تولید مسکن که خواسته مجلس از دولت سیزدهم بود، بخش قابل‌توجهی از مشکل مسکن در کشور حل شود. برآمد برنامه‌های دولت‌های دوازدهم و سیزدهم در حوزه مسکن برای استان زنجان، تأیید شرایط 17 هزار نفر برای دریافت مسکن دولتی بود که بلافاصله عملیات اجرایی آن در اواخر دولت دوازدهم آغاز شد. نهضت ملی مسکن تفاوت‌های اساسی با مسکن مهر سابق داشت و همین موضوع سبب برخی اتفاقات به‌خصوص در بحث آورده متقاضیان شد. مهم‌ترین این تفاوت‌ها بزرگ‌بودن واحدها از نظر متراژ و تأمین پارکینگ مسقف برای تمامی واحدها و دریافت هزینه تمام‌شده در زمان تحویل واحدهاست که باتوجه‌به تورم موجود طی 3 سال گذشته موجب افزایش قیمت تمام شده گردیده و از سویی دیگر دولت حساب ویژه‌ای روی آورده نقدی متقاضیان برای به سرانجام رسیدن طرح بازکرده است. گذشته از همه چالش‌های نهضت ملی مسکن که تا امروز بروز کرده است و موفقیت‌ها و چالش‌های آن در استان زنجان به‌عنوان استان پیشرو، رفتار خاص برخی متقاضیان در تأمین آورده خود به چالشی برای نهضت ملی مسکن و روشن‌شدن تکلیف واحدهای متعلق به این دست از متقاضیان تبدیل شده است، به‌خصوص آن متقاضیانی که پرداختی آن‌ها به حداکثر 2 قسط ختم شده است و دیگر خبری از آن‌ها نیست. این متقاضیان در مقایسه با دیگر همتایان خود که به‌مراتب آورده بیشتری داشته و بعداً به مشکل عدم توانایی در تأمین آورده برخورده‌اند و حل مشکل‌شان کار چندان سختی نیست، چالش ویژه‌تری محسوب می‌شوند. این چالش سبب شده گاهی و در راستای عقب نماندن بیش از حد پروژه‌ها و نارضایتی‌های بعد از آن، دستگاه‌های دولتی از منابع محدود داخلی خود بهره ببرند یا دست‌به‌دامن منابع پیمانکاران شوند که از ابتدا چنین برنامه‌ای در دستور کار نبوده است. این را در کنار این موضوع قرار دهید که غیر از بانک مسکن، دیگر بانک‌ها در تخصیص اعتبارات پیش‌بینی شده برای این طرح عظیم نمره قبولی نگرفته‌اند.

                                               مسکن ملی زنجان – پروژه غرب پول خوش‌حساب‌ها برای پروژه بدحساب‌ها هزینه می‌شود! در همین زمینه محمد، یکی از متقاضیان نهضت ملی مسکن در زنجان می‌گوید: همه متقاضیان با شدت و ضعف درگیر تامین آورده خود هستند اما موضوعی که در این میان برای ما هم جالب می‌آید این است که برخی متقاضیان در حد پرداخت 2 قسط از آورده خود مانده‌اند و پیشرفتی ندارند.  وی ادامه می‌دهد: امتیاز بخشی از این واحدها با وجود مسئولان راه و شهرسازی و دستگاه قضایی استان مبنی بر غیر قانونی

دیدگاهتان را بنویسید

Previous post امیر نعمتی: امکان صادرات تجهیزات تولیدی نیروی زمینی ارتش وجود دارد
Next post هلما دیگر از «رهبر» ناراحت نیست